עלינו

תרבות פתוחה Open GLAM Accelerator

Open GLAM

תרבות פתוחה היא גילגולה השלישי של תוכנית הכיתה: מסלול ייחודי מבית הסדנא לידע ציבורי, להכשרת מפתחי ומפתחות תוכנה. התכנית מבוססת על למידה תוך כדי עשייה, בפיתוח פרויקטים למען החברה. זהו המחזור השלישי של תכנית זו, בהמשך לתוכנית קודמת שנעשתה בשיתוף פעולה עם הספרייה הלאומית.

בשנים האחרונות מפתחות ומפתחי תוכנה רבים מעוניינים להצטרף לשורות הסדנא לידע ציבורי. על מנת להעביר את הידע הנצבר בפיתוח בקוד פתוח, ועל מנת להאיץ את תהליך הכניסה לפרויקטים, נפתחה תכנית הכשרה מיוחדת זו. אנחנו בסדנא לידע ציבורי, מאמינות ומאמינים שהדרך הטובה ביותר ללמוד פיתוח היא באמצעות פיתוח - ולכן עיקרה של התכנית מבוסס על עבודה בצוותים קטנים על פרוייקטים אישיים.

המחזור הראשון של הכיתה התארח בקמפוס TLV של גוגל בחורף 2013-2014, בו לקחו חלק כ-30 מפתחות ומפתחי תוכנה, ובמסגרתו צמחו מספר פרויקטים סדנאיים כמו כיכר המדינה, רכבת פתוחה, ועוד.

המחזור השני התקיים בירושלים באוקטובר 2015 בשיתוף פעולה חדשני בין הסדנא לידע ציבורי ובין הספרייה הלאומית, כאשר הפרויקטים אשר פותחו במסגרת התכנית, התבססו על מאגרי המידע העשירים והמגוונים של הספרייה.

בקיץ 2017 הפעילות התחדשה בפניה לגופי תרבות המעוניינים להנגיש מאגרי מידע באופן מקוון: מוזיאונים, גלריות, ספריות וארכיונים הוזמנו להגיש הצעות לפרויקטים קטנים, אותם בהמשך יבצעו מתנדבי הסדנא לידע ציבורי במסגרת התוכנית.

להרשמה לתכנית  

הסדנא לידע ציבורי

הסדנא לידע ציבורי היא ארגון ללא מטרות רווח המקדם שקיפות, אחריותיות ומעורבות אזרחית על ידי איסוף, פתיחה והנגשה של מידע שמצוי ברשותם של גופי ממשל ומוסדות ציבוריים.

המתנדבות והמתנדבים שלנו מפתחים כלים טכנולוגיים בקוד פתוח, לחשיפה והנגשה של מידע וידע לציבור הרחב.

הפרויקטים עוסקים, בין השאר:
בפעילות פרלמנטרית של הכנסת, בתקציב המדינה ובתקציבים של רשויות מקומיות. עוסקים גם בתב"ע (תוכניות בניין עיר), במדיניות השקעות של קרנות הפנסיה, ובתאונות דרכים. חלקם גם עוסקים בנתוני זמן אמת של רכבת ישראל, בנוסחי חוקים, ובפעילות ח"כים ברשתות החברתיות. פרויקטים נוספים עוסקים במדדי איכות הסביבה, במחירים של רשתות המזון ועוד.

המפגשים השבועיים שלנו מתקיימים מדי יום ב' בגוגל קמפוס (יגאל אלון 98, בניין אלקטרה, קומה 34) מ-18:00 ועד חצות, ובירושלים מדי יום ג' מ-19:00 עד 23:00.

לאתר הסדנא לידע ציבורי  

צוות מלווה

עינת שרון

מובילה את תוכנית OpenGLAM בסדנא לידע ציבורי, ממונה על פיתוח תחום המדיה הדיגיטלית באיגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל.

מרי לויצקר

מנהלת תחום קשרי ממשל וקהילה בסדנא לידע ציבורי.

אודי אורון

נשוי ואבא לשלושה. מפתח תוכנה, מדריך וחובב טבע.
פועל לקידום תוכניות חדשניות להכשרת מפתחי תוכנה.

יניב מיראל

מפתח FullStack
עוזר הוראה בתוכנית OpenGLAM